BAKANLIĞIMIZA ULAŞAN BİLGİLERDEN; BAZI KİŞİLERİN, ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞAN KARAYOLU TAŞIMACILARIMIZIN MAĞDURİYETİNE SEBEP OLABİLECEK VE YASAL OLMAYAN BİR ŞEKİLDE BİRTAKIM ÇALIŞMALAR İÇİNDE OLDUKLARI VE SAHTE YETKİ BELGESİ İLE TAŞIT KARTI DÜZENLEDİKLERİ ANLAŞILMIŞTIR. BU DURUM ÜZERİNE BAKANLIĞIMIZ KONUYU TAKİBE ALMIŞTIR.

BİLİNDİĞİ GİBİ YETKİ BELGESİ VE TAŞIT KARTI ÜCRETLERİ BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN BELİRLENMİŞ OLUP. İNDİRİM ORANLARI ZAMAN DİLİMLERİNE GÖRE İLAN EDİLMİŞTİR. BU KONUDA HİÇBİR KURUMA VEYA KİŞİYE ÖZEL İNDİRİM UYGULANMAMAKTADIR.

HALEN DEVAM ETMEKTE OLAN VE ELDEKİ MEVCUT İMKANLARLA YAPILAN DENETİMLERİN YANISIRA, HAZIRLANMAKTA OLAN VE YAKIN ZAMANDA UYGULAMAYA ALINACAK OLAN KARA TAŞIMACILIĞI OTOMASYON SİSTEMİ MARİFETİYLE. SAHTE EVRAKIN VE YANLIŞ BİLGİ İÇEREN HER TÜRLÜ BİLGİ VE BELGENİN TESPİT EDİLMESİ. ÜSTÜNDE TAHRİFAT YAPILMIŞ YETKİ BELGESİNİN VE TAŞIT KARTININ TANINMASI SON DERECE KOLAY OLACAKTIR.

KENDİLERİNDE GERÇEK YETKİ BELGESİ VEYA TAŞIT KARTI BULUNMAYANLAR, DENETİMLER SIRASINDA TESPİT EDİLDİĞİNDE, BU GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDEN DOĞAN CEZAİ MÜEYYİDELER DERHAL UYGULANACAK, CUMHURİYET SAVCILIKLARINA SUÇ DUYURUSU YAPILACAK, HER TÜRLÜ TAŞIMACILIK FAALİYETLERİ DURDURULACAK VE YETKİ BELGESİ ALMAK İSTEDİKLERİ TAKDİRDE. ANCAK İNDİRİMSİZ ÜCRET ÜZERİNDEN ALMAK DURUMUNDA KALACAKLARDIR.

ŞİMDİYE KADAR SÜRDÜRDÜKLERİ KARAYOLU TAŞIMACILIK FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTEYEN TAŞIMACILARIMIZIN, UYUM SÜRECİ İÇİNDE GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTEREREK, MAĞDURİYETE YOL AÇACAK YASA DIŞI GELİR PEŞİNDE KOŞANLARA İMKAN VERMEYECEK BİLİNÇLE HAREKET EDECEKLERİNE İNANIYORUZ. SÖZÜ GEÇEN OLUMSUZ DURUMLARLA KARŞILAŞILDIĞINDA, HEM MAĞDUR OLMAMAK HEM DE BU DURUMLARIN TEKRARININ ÖNLENMESİ VE BU KONUDA SORUMLU OLAN KİŞİLER HAKKINDA CEZAİ İŞLEMLERİN YAPILABİLMESİ İÇİN, BU DURUMDAN GECİKMEDEN BAKANLIĞIMIZIN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.